29 11 2012

Polen Nedir?

Polen Nedir? |  görsel 1

 

 
Arı poleni arıların yavruları ve işçi arıları beslemek için doğal yollarla çiçeklerden bal özlerini toplarken polen kesecikleri olarak adlandırılan ayaklarındaki keselerle taşıması ile kovana getirdikleri çiçek özlerine denir. Bu besin insanların beslenmesinde de çok önemli bir yer taşımaktadır. 1 yaşından büyük çocuklardan başlayarak herkesin mutlaka günde en az bir tatlı kaşığı polen tüketmesi çok daha sağlıklı ve zinde bir yaşam için olmazsa olmazlardandır.
 
Polen çiçeklerin döllenmesini sağlayan özlere denmektedir.. Bitkilerin ve çiçeklerin yaşamın var oluşundan beri yaşam döngüsünü oluşturduğunu düşünürsek, arılar bu polenleri toplayarak aslında var olan yaşam dengesinin en önemli unsuru olmuştur. Bilim insanı Albert Einstein şöyle demişti "Arılar Ölürse İnsanlığın 4 Yıl Ömrü Kalır". Bu sözün altında yatan açıklama ve teori ise kısaca şöyle: Arı olmazsa, tozlanma ve döllenme olmaz, bu yüzden bitki ve meyveler olmaz, sonra buna bağlı olarak hayvanlar olmaz, sonunda da insan olmaz…
 
Arılar bu polenleri binbir zahmetle ortalama 200 ila 3000 çiçek gezerek toplarlar. Kovanlarda kurulan polen tuzakları ile bu polenler toplanır ve natürel kurutma sistemi ile kurutularak bizlere ulaştırılır.
 
Polen tarihin en eski besin takviyesidir. Antik Mısır,Çin Uygarlığı,Osmanlı Uygarlığı gibi büyük uygarlıklarda bal ve polen en gözde gıda takviyeleri ve besinleridir. Özellikle tedavi amaçlı olarak kullanılmıştır. Yunanlı hekim Hipokrat poleni “Tanrıların ölümsüzlük yemeği” olarak adlandırmıştır. Günümüzde ise apiterapi olarak bilinen arı ürünleri ile tedavi yöntemlerinde polen ciddi olarak kullanılmaktadır.
 
Polenin bileşiminde yaklaşık olarak %10 su, %20 ham protein, %28-35 karbonhidratlar, %3-4 kül ve flavonoidler, karotenoidler, vitaminler(C,E,B kompleksi), mineraller, tüm serbest aminoasitler, nukleik asit ve nukleositler, enzimler(100 den fazla) ve büyütme faktörleri içerdiği bilinmektedir. Küçük miktarlarda betakarotene, selenyum ve likopen içerir. Tam 22 çeşit amino aside sahip polene karşılık bu sayı sütte 17'dir. Ayrıca polende 27 çeşit madensel tuz,doğal hormon, enzim, pigment, karbonhidrat ve fermentler vardır.
 
1 Gram Polendeki 8 mg B1 vitaminini şu besinler sağlar: 
3 kg. Karaciğer, 8 tam kepekli ekmek, 20 kg. elma veya domates 
1 Gram Polendeki 5 mg B2 vitaminini şu besinler sağlar: 
6 kg. portakal, 12 kg. domates, 16 kg. elma 74 adet beyaz ekmek 
1 Gram Polendeki 27 mg B5 vitaminini şu besinler sağlar: 
13 kg. sığır eti, 25 kg. kabuklu buğday, 95 lt süt. 
İşte böyle bir besini mutlaka sofralarımızdan eksik etmemeliyiz…
 
Polen
 
1 Kg : 90  TL
3 Kg :  250TL
 

 

0
0
0
Yorum Yaz