09 12 2012

Kestane balı başbakan

 

 
Kestane balı, Artvin yöresinin Kaçkar dağları eteklerinde bulunan ormanlarının doğal bitki örtüsünde yer alan kestane ağacının çiçek özlerinin Kafkas arılarımız tarafından toplanarak bal haline dönüştürülmüş halidir. Özellikle iyileştirici ve antiseptik(mikroplara karşı koruması) olmasıyla bilinmektedir. Ayrıca yanık tedavisinde, ülser, boğaz ve göz enfeksiyonlarında çok etkili olduğu klinik denemelerle kanıtlanmıştır.

Tazeyken buruk ve acımsı tattadır. Nişasta, sakaroz, protein, kalsiyum, fosfor ve A vitamini zenginidir. Enerji verici özelliği nedeniyle sporculara ve büyüme çağındaki çocuklara önerilir. 

Koyu kahve renkli, buruk, biraz acı, kestaneye özgü tadı vardır. Antiseptik özelliği en kuvvetli olan bal çeşididir. Kasları kuvvetlendirici kan dolaşımını düzenleyici, mide ve karaciğer yorgunluğunu giderici, bağışıklık sistemini güçlendirici etki yapar.Özellikle mevsim değişikliklerinde bol miktarda kestane balı tüketilmelidir.
 
Kestane Balı Fiyatlarımız!

1 kg Kestane Balı: 95 TL


0,5 kg Kestane Balı: 50 TL


3 kg kestane Balı :250 TL (indirimli)

Kestane Balı Nasıl Tüketilmeli?;

Doğal KaçkarKestane balı son derece değerli, çok kaliteli ve besin değeri yüksek bir baldır.

Bu balı tüketirken aşırıya kaçmamak gerekir.

Sabahları aç karnına bir tatlı kaşığı alınabilir, bu midenizi ve boğazınızı temizler ve mide yaralarınızı iyileştirir.

Veya aç karnına ballı sirkeli karışım içilir. Vücut temizlenmeye başlar, böylelikle vitamin kaybı olmadan kilo vermeye yardımcı olur, metabolizmayı hızlnadırır.

Bunun dışında kahvaltıda yine aşırıya kaçmamak üzere tüketilmelidir.

Bal ısıtılmamalı veya pişirilmemelidir. Eğer bal bazı yiyeceklere katılıp pişirilir gibi bir tarif varsa itibar etmeyiniz. Bal kaynatılınca içindeki enzimler azalacağından vitamin değeri de azalır. Önce diğerleri pişirilir, ılıyınca bal ilave edilir.

Çocukların gelişiminde çok değerli bir gıda olan bal, kızarmış ekmek, tarçın ve kaymakla verilebilir. yalnız 1 yaşından küçük çocuklara yedirilmemelidir.

Ilık süte bir tatlı veya yemek kaşığı Kafkas bal katılarak çocuklara verilebilir. Böylelikle çocuklara hem süt sevdirilmiş olur hem de çok değerli bir besin sağlanmış olur.

Ballı süt tarifi büyükler için de geçerlidir. Kış hastalıklarına karşı vücudu korur, direnci artırır. Her gece içilen bir bardak ballı süt vücudu hastalıklara karşı korur.

 

Kestane Balının Faydaları 

Kestane balı zayıflatıyor!

Kestane Balı; İyileştirici Etkisi Mevcut Antibiyotiklerden Daha Güçlü

Öksürük tedavisine ayva ve kestane balı

0
0
0
Yorum Yaz