29 11 2012

Doğa Harikası POLEN ve Kullanım Alanları

Doğa Harikası POLEN ve Kullanım Alanları |  görsel 1

 

Polenin insanlar tarafından ilk kullanımı Eski Çin, Pers, Mısır ve Yunanistan'da olmuştur. Bedevilerin kısırlık tedavisinde hurmanın polenini kullanmaları bunu doğrulamaktadır. Polenin, doğal bir besin kaynağı olması nedeniyle Avrupa'da insan beslenmesinde kullanımı hızla artmaktadır. Avrupa ülkelerinde son 30 yılda yapılan bilimsel çalışmalar ve klinik test sonuçları, polenin prostat, alerjik hastalıklar ve kanser türlerine etkisi kullanımını artırmıştır.
 
Polen insanlar tarafından günlük olarak protein, vitamin ve mineral madde gereksinimini karşılamak için doğrudan doğruya kullanılabilmektedir. Ayrıca besleme amacıyla az miktarda alınan polenin sinerjik etki yaparak pek çok maddenin karşılıklı etkileşmesi ile metabolizmayı ve sindirimi iyileştirmekte olduğu bildirilmiştir( Krell, 1966 ).
 
Arı poleninin sindirilmesi yaklaşık 2 saat sürer. Polenin kapsül, tablet ve granül olarak satışa sunulan değişik formları vardır. Arı poleni başlangıçta çeyrek tatlı kaşığı olarak kullanılmalı ve her hafta miktar çeyrek kaşık arttırılarak devam edilmelidir. Günde 1-3 defa alınan polenin günlük en fazla 3 tatlı kaşığı kullanılması önerilmektedir. Polenin ciltte kullanılmak üzere sıvı formları da bulunmaktadır. Yara, berelenme ve çürüklerde etkili olmaktadır.
 
Arılar tarafından peteklere depo edilen ve arı ekmeği olarak bilinen polen özellikle çocukların beslenmesinde kullanılmaktadır. Kozmetik sanayisinde, deriyi yenileyici ve besleyici olarak kullanılmaktadır. Hava kirliliğini belirlemede: 1980 yılından bu güne kadar yapılan çalışmalar bal arıları tarafından toplanan polenlerin çevrenin hava kirliliğini yansıtan metaller, ağır metaller ve radyoaktif maddeler açısından önemli ipuçları verdiğini göstermiştir ( Free ,1983 ; Craze ,1984 ).
 
Polen evcil hayvanların, özellikle yarış atlarının beslenmesinde ve laboratuar böceklerinin yemlerine eklenerek büyüme hızını artırmakta kullanılmaktadır. Örneğin tavukların yemlerine %2.5 polen eklendiğinde istatistiksel olarak önemli ölçüde yemden yararlanmayı artırmıştır.
 
POLENİN KULLANIM ALANLARI
 
Polen kullanılarak, çeşitli yiyecekler üretilebilir.
Bombus arı yetiştiricileri tarafından Bombus arısının beslenmesinde kullanılabilir.
Kozmetik yapımında kullanılabilir.
Ayrıca polen,
krem,
temizleme sütü,
yüz temizleme losyonu vediğer birçok kozmetik üründe kullanılmaktadır
 
KULLANIM ŞEKLİ VE SAKLAMA KOŞULLARI:
 
Genel kullanım amaçları için günlük 10-15 gr kullanımlası yeterlidir. Ancak direkt bu miktarlar ile başlamayınız! Önce, bir çay kaşığı miktar ile başlayıp her gün biraz artırarak bir-iki hafta içinde 10-15gr miktara ulaşabilirsiniz. Anabolik etkiler için ise günlük kullanım miktarını 32gr'ın üstüne çıkarmanız gerekir. Bu miktarın hedeflenmesi halinde kullanımın yine yavaş yavaş artırılmasıyla bir-bir buçuk aylık bir süreci beklemek gerekir. Kullanım dozunu 35gr'ın üzerine ise çıkarmayınız!
 
Yukarıda yer alan miktarlar yetişkinler içindir. Çocuklar için ise 3-5 gr'lık bir tüketim yeterlidir. Yaş aralığı 2-6 olan çocuklar için ise günlük tüketim 2 gr olarak tavsiye edilmektedir.
 
Poleni Farklı Saklama Yöntemleri
• Poleni toz şekerle karıştırma yöntemi Bu yöntemde 1 ölçek toz şeker 2 ölçek taze polenle karıştırılmaktadır. Karışımın üzeri küflenmeyi önlemek amacıyla 5 cm toz şeker tabakası ile örtülür. Bu yöntemle polen oda sıcaklığında 2 yıl kadar saklanabilir. Bu yöntemde bir miktar besin kaybı olduğu saptanmıştır. 
 
• Polenin hamur haline getirilerek saklanma yöntemi
Polen, ağırlığının %15'i kadar bal ve %25 oranında önceden kaynatılan ve soğutulmuş suyla karıştırılarak hamur yapılır. Hazırlanan bu hamur, toprak bir kap içerisine sıkıştırılıp doldurularak üzerine ağır bir tahta kapak kapatılır ve yaklaşık 5 gün 36°C'de bekletilir. Sonra tekrar sıkıştırılarak hava ile teması kesilir. Üzeri 3 ölçek parafin ve 1 ölçek bal mumu karışımından oluşan mum tabakasıyla kapatılır, serin bir yerde saklanır. 
 
• Poleni vakumlayarak saklama yöntemi 
Vakumla saklanan polenle beslenen arılar 1/3 oranında fazla yavru yetiştirebilmektedir. Bu yöntem uygulanan en iyi yollardan biridir. 
 
• Poleni dondurarak saklama yöntemi 
Taze polen, kağıt veya plastik torbalar içinde -18°C'de dondurulur ve saklanır. Dondurulan bu polenlerin besin değeri taze polenin besin değerine eşit olarak birkaç yıl saklanabilmektedir. Polenler dondurucudan dışarı çıkarıldığı zaman hemen kullanılmalı veya kurutulmalıdır. 
 
• Hava ile kurutma yöntemi 
Ticari olarak insan beslenmesinde kullanılan polenin pazara sunulabilmesi için çok iyi bir şekilde kurutulması gerekmektedir. Bu yüzden polen içerisindeki su miktarı, %5'den daha aşağıya düşürülmelidir. Polenlerin 45°C üzerinde sıcaklıklarda tutulması bileşimindeki bazı maddelerin, özellikle vitaminlerin kaybolmasına neden olur. Bu nedenle polenlerin 45°C altındaki sıcaklıklarda ve güneşli olmayan yerlerde kurutulması gerekmektedir. 250 mumluk bir infrafuj lambası altında ince bir tabaka halinde yayılan 200 g polen 8 saatte kurutulabilmektedir. 
 
KULLANIMI Günde kullanılması gereken Polen miktarını Tübitak Bilim ve Teknik'de yayınlanan önerisi aynen aşağıdadır.
"Beklenen iyileştirmenin gerçekleşmesi için ne kadar polen gereklidir ? Caillas'ın bildirdiğine göre kesin sonuçlu bir tedavi için günde 32 gram polen yeterlidir. Sağlıklı yaşamın devamı içinde 15 gram polen alınmalıdır. Polen kullananların söylediklerine, kendi deneylerimize ve arıcılar birliği üyelerinin kanısına göre, yukarıda verilen miktarların yarısı kadar bir doz bile yeterlidir. Bir kahve kaşığı polen 4 gram gelir. Genel durumumuzu sağlıklı tutmak için 2 kahve kaşığı polen alınmalıdır. 
 
Yapılacak kürün dozu :
Birinci hafta 15 gram polen sabahları aç karnına alınmalıdır, iki ve üçüncü hafta günde 30 gram sabah kahvaltısından 15 dakika önce yarısı ve akşam yemeğinden 15 dakika önce diğer yarısı alınmalı, dördüncü haftada ise uygulama birinci haftada olduğu gibi tekrarlanmalıdır. Bu küre ilave olarak her sabah kahvaltısında bir dilim ekmeğe polenli bal sürülmeli ve bu yolla da 8 gram polen alınmalıdır."
Kaynak : Tübitak Bilim ve Teknik Dergisi Sayı: 203 Sahife : 34 Yıl : 1984 Ay : Ekim
 

0
0
0
Yorum Yaz