16 09 2012

Balın Faydaları Yazmakla Bitmez!

Balın Faydaları Yazmakla Bitmez! |  görsel 1

 

Resim gerçektende çok iştah açıcı oldu. şimdi gerçek bal olsada yesek valla. 

 

ama internetten sizler için fena bi derleme balın faydaları hakkında. sonuçta bal yeme uzmanı olsamda doktor değilim be kardeşler. internetten google amcadan ne bulduysak koyacam artık buraya. hadi rasgele.....

===============================================================

 

BALIN FAYDALARI www.gunesbal.com dan

Bal bakteri barındırmaz. Bütün canlıların yaşamlarını devam ettirebilmek için bir miktar neme ihtiyacı vardır. Bakteriler balla temas ettiklerinde nemden yoksun kalır ve yok olurlar ayrıca balın asidik tepkisi de bakterilerin yaşaması için uygunsuz bir ortam oluşturur.

İnsan vücudunu etkileyen birçok mikroorganizma balda yok olur. Bal içinde bakteri barındırmamakla kalmaz aynı zamanda bir bakteri yok edici olarak kullanılır. Örneğin Antibiotiklere karşı dirençli olduğu bilinen MRSA ( Metisiline Reziztans Staf Aureus) bakterisinin bala karşı koyamadığı tespit edilmiştir.

Dr. W.Sackett bal sayesinde tifo mikroplarını 48 saat içinde yok etmiştir. Dizanteri mikropları 10 saat içinde ölmüştür. (Murray Hayt ,The World of Bees ,Coward Mcnann Inc ,N.Y. s.185 )

Vücutta kemik ve dişlerin teşekkülünde önemli rol oynayan minerallerin balda bulunuşu kansız kalmış şahıslar, büyüme ve gelişme çağındaki gençler ve her yaşta insanların beslenmelerinde önemli rol oynamaktadır.

Balda şimdiye kadar 12 değişik enzim olduğu saptanmıştır. Enzimsiz yaşam mümkün olmazdı enzimler bütün biyokimyasal süreci organize eder, yönetir, düzene koyar ve hızlandırır hastalıkları iyileştirir. Balın içerdiği Magnezyum damarlarda kanın pıhtılaşmasını önler,ayrıca stresin olumsuz etkilerinden korur. Potasyum bağırsak adalelerinin faaliyetini hareketlendirir. Ayrıca sindirim için polenlerde önemlidir. Araştırmalarda alınan sonuca göre çiçek polenleri ince barsak mukozasında dolaşımı hareketlendirir. Dahası balı yedikten 20 dk. Sonra bağırsak cidarının bağışıklık sistemini kuvvetlendiren ve besinler yoluyla alınan zararlı maddelerin etkisinden koruyan maddeler barsakta serbest bırakılmasında etkili olur .Balda ayrıca vücudun ancak az miktarda üretebildiği Chocin maddesi vardır. Bu nedenle bu madde vücuda günde iki,üç gram verilmelidir. Chocin karaciğerin yağ metabolizmasını ayarlar ve bu organın yağ bağlamasını önler. (genetikbilimi.com/genbilim/dogalilacbal.html)

Amerikan Dental Araştırmalar Birliğinin İllinois Chicago da düzenlenen ‘Oral Sağlık İçin Yararlı Yiyecekler’ konulu sempozyumda, balın diş çürüğünü önlediği ortaya konmuştur.Yeni Zelenda Waikata Üniversitesi Biyokimya uzmanı Bal Araştırma Ünitesi başkanı Doç. Dr.Peter Molan diş çürüğünden sorumlu bakterilerden Streptococcus mitis, Streptococcus Sabrinus ve Lactobacillus casii'nin ürettikleri asit miktarını balın önemli ölçüde azalttığını belirtmiştir. Bu durumun balın dental plaktaki dextran üretimini engellediğinden kaynaklandığı ve baldaki bir enzimin Hidrojen Peroksit ürettiği görülmüş bunun balın antibakteriyel etkisini artıracağını böylece dişetinin enflamatuar enfeksiyonlarının tedavisinde balın bu etkisinden faydalanılabileceği bildirilmiştir. Anti enflamatuar kompenentleri sayesinde şişliği ve ağrıyı azaltan özelliği ile balın yaraları iyileştirme konusunda mükemmel +bir sonuç verdiği saptanmıştır. (dentalgazete.com/)

Rota Virüs, E.Coli, Salmenalla gibi mikroorganizmaların sebep olduğu, ani ishal ve kusmalarla başlayan AKUT GASTROENTERİT’in yılda 0-5 yaş arası 500 milyon çocuğu ölümle tehdit ettiği belirtilmektedir. Son elli yıldır ishalli hastalara serum takılıyor, hasta damar yoluyla tedavi ediliyordu. Bunun pıhtı oluşması ve herhangi bir damarı tıkaması gibi sakıncalarının olduğu belirtilmektedir. Son zamanlarda Oral Rehidratasyon mayil denen şekerli, tuzlu solüsyonlar ile çok iyi netice elde ettiler. İshalli bir çocuğun aç bırakılması çocuğun ölmesine sebep olabilir.Oral tedavi Dünya Sağlık Teşkilatı tarafından bütün dünyaya asrın buluşu olarak tavsiye edilmiş olup Brıtish Medical Journal adlı dergide yayınlanan bir makalede de Şeker yerine bal kullanmayı tavsiye etmiştir. (Mustafa ÖZER,Alternatif tıp ve şifa sofrası,İSTANBUL)

Yukarıda birkaç örneği verilen pekçok bilimsel araştırmalar sonucunda Bal gerek içinde barındırdığı vitaminler ve minerallerle gerekse yapısal özellikleri sebebiyle insanlar için tam bir şifa kaynağı olduğu tespit edilmiştir. Yaklaşık balın 500 hastalığa faydalı olduğu belirtilmiştir. İşte Balın faydalarından birkaçı:

İYİ BİR KORUYUCUDUR: Antibakteriyel özelliğinden dolayı içinde birçok gıda bozulmadan saklanabilir.

MİDEYE KUVVET VERİR: Baldaki şeker emilimi en kolay olan şeker olması ve Hazmı gerektirmediğinden kolayca kana geçer. Ve midedeki fazlalıkları dışarı atar.

KANSIZLIĞI GİDERİR: Kan yapıcı özelliğinin yanında hastalıktan yeni kalkmışlara kuvvet verir.

DAMARLARI AÇAR: Diğer şekerlerin oksine okisjen ile reaksiyona girdiğinde tam yanma meydana geldiği için kanda daha az atık madde bırakır. Kalp adelesine faaliyet ve zindelik vermesiyle Kalp Hastalarına faydalıdır.

ROMATİZMA:Romatizmal hastalıklarda haricen kullanmak hastayı kısa sürede iyileştirir.

ALERJİ: Alerjik vakıalarda pahalı ve zahmetli tedavilerin yerini alacak bir alternatif tedavidir.

AĞRI DİNDİRİCİ: Balın bilhassa buharı ağrı ve sızıyı birkaç dakika içinde dindirmeye başlar.

İŞTAH AÇICI: İhtiva ettiği A,B,C, ve diğer vitaminler ve mineraller insana zindelik verir.

DOĞAL DİŞ MACUNU: Diğer tatlı ve meyvelerin zıttı bal dişleri ve diş etlerini temizleyip parlatan bir macundur. Dişleri ve diş etlerini mikroplardan korur,ağızdaki yaraları tedavi eder.

KABIZLIK: Bilhassa sıcak bal şerbeti kabızlığı kısa sürede geçirir.

ŞİŞMANLIK: Bal içerdiği enzimler sebebiyle şişmanlığı önler. Bilhassa ılık bal şerbetinin zayıflatıcı özelliği vardır.

YARA İLTİHAP GİDERİR: Bugün modern tıpta ameliyat yaralarında bal kullanıldığı bilinmektedir. Cavanagh ve BEAZLEY adlı araştırmacılar balın laboratuar şartlarında özellikle boğaz iltihaplarında kendini gösteren Kalbi Tutacoli mikropları ile Candida Albicans isimli mantarlar üzerinde balın etkili olduğunu gözlüyorlar. İnhibin mikropların üremesini de önler.

BALGAM SÖKTÜRÜR: Balgamı keser vücudun pis rutubetini giderir.

GÖZE FAYDALIDIR: Gözün görme gücünü arttırır. Nar suyu ile karıştırılıp göze sürme gibi çekilirse gözün keskin görmesini sağlar.

KARIN AĞRISI: Karın ağrısını geçirir. Bal şerbeti karın ağrılarını çok kısa bir sürede dindirir.

İDRAR: Söktürür. Mesane yollarını temizler. İltihabını giderir.

KÖPEK ISIRMASI’na karşı faydalıdır. Köpek ısırınca bal şerbeti içilir. Ve köpeğin ısırdığı yere bal sürülür.Kuduz ihtimaline karşı tıbbi tedbirler ayrıca alınmalıdır.

CİLDİ GÜZELLEŞTİRİR: Vücud bal ile oğulursa cilt yumuşar. Bitleri öldürür.

SAÇLAR’ ı besler. Saça sürülürse saçları yumuşatır. Besler,uzatır,parlaklık ve canlılık kazandırır.

NEZLE’yi geçirir. Bal limonla veya sütle içilirse nezle için çok faydalıdır.

VEREM: Özellikle çiçek balı gül ile karıştırılıp sabah akşam yenirse akciğer yaraları ve vereme çok faydalıdır.

YANIKLAR: Bal zeytinyağı ve gres yağıyla karıştırılıp yanan yerlere sürülürse acı,sızı çekilmez. Yanık kısa sürede iyileşir. Yanık izi kalmaz.

VARİS’e faydalıdır. Bal vücudda olan olan varis ve varis yaralarına masaj yapılarak sürülürse çok faydalıdır.

KARACİĞER: Bal karaciğer ve göğsü temizler. Baldaki ciholin karaciğerin fonksiyonunu kuvvetlendirir. Ve hücrelerinde toplanan yağın giderilmesi için harekete geçirir.

SARILIK: Balla salatalık rendelenerek yenirse susuzluğu giderir. Kanı temizler. Sarılığı kısa sürede iyileştirir.

TERLEME’yi giderir. Bal mumu ile birlikte birkaç gün sakız gibi çiğnenirse burun tıkanıklığı ve bundan dolayı meydana gelen terlemeyi giderir.

İSHAL’i durdurur. Soğuk bal şerbeti ishale çok faydalıdır. Kısa sürede durdurur.

ALACA: Alaca hastası olanlar en az iki-üç ay sabah aç karnına bir su bardağı bal şerbeti içerse şifa görür.

KOLESTOL’ü düşürür. Yatağını ıslatan çocuklar için gayet faydalıdır. İLAÇLARIN YAN TESİRİ’ni önler. Zararlarını nötüre eder. AKNE için iki çorba kaşığı bal iki çorba kaşığı süt limon suyundan oluşan karışımın sürülmesi faydalıdır. Büyüme çağındaki çocukların ZEKA GELİŞİMİ’ne azımsanmayacak derecede olumlu etkisi vardır. Ayrıca önemli ölçüde CİNSEL GÜCÜ arttırıcı özelliği vardır.

===============================================================

 

BALIN BİLİNMEYEN FAYDALARI
Rabbin bal arısına vahyetti: Dağlarda, ağaçlarda ve onların kurdukları çardaklarda kendine evler edin. Sonra meyvelerin tümünden ye, böylece Rabbinin sana kolaylaştırdığı yollarda yürü-uçuver. Onların karınlarından türlü renklerde şerbetler çıkar, onda insanlar için bir şifa vardır. Şüphesiz düşünen bir topluluk için gerçekten bunda bir ayet vardır. (Nahl Suresi, 68-69)
İşte bu ayetten de anlaşılacağı gibi balın faydası çok olup şifa özelliği taşımaktadır. Klinik deneylerle araştırılmış içindeki bileşenlere göre ayrı ayrı sağlığımız açısından faydaları ortaya konmuştur. Fakat bu kadar faydasının bilinmesine karşın beslenmemizde gereken ilgi ve önemi görmüyor aslında bal. Bunun nedeni belki gerçek, katkısız balı bulmakta zorlanmamız veya bulsak bile bunun maddi yönden pahalı olup herkesin alım gücüne hitap etmemesi olabilir. 
ÖKSÜRÜK : Bilhassa yatağa yatınca başlayan kuru öksürüğe bal ile yapılan şerbet iyi gelir.
 
KABIZLIK: Bilhassa sıcak suyun içine katılarak yapılan bal şerbeti kabızlığı kısa sürede geçirir. 
 
NEZLE : Bal, limonla veya sütle içilirse nezlenin geçmesini sağlar.
 
İYİ BİR KORUYUCUDUR: Antibakteriyel özelliğinden dolayı içinde bakteri, mantar oluşmaz. Birçok gıda içinde bozulmadan saklanabilir. 
 
MİDEYE KUVVET VERİR: Baldaki şeker emilimi en kolay olan şeker olması ve Hazmı gerektirmediğinden kolayca kana geçer. Ve midedeki fazlalıkları dışarı atar. 
 
AĞRI DİNDİRİCİ: Balın bilhassa buharı ağrı ve sızıyı birkaç dakika içinde dindirmeye başlar. 
 
GÖZE FAYDALIDIR: Gözün görme gücünü arttırır. Nar suyu ile karıştırılıp göze sürme gibi çekilirse gözün keskin görmesini sağlar. 
 
KANSIZLIĞI GİDERİR: Kan yapıcı özelliğinin yanında hastalıktan yeni kalkmışlara kuvvet verir. 
 
DAMARLARI AÇAR: Diğer şekerlerin oksine okisjen ile reaksiyona girdiğinde tam yanma meydana geldiği için kanda daha az atık madde bırakır. Kalp adelesine faaliyet ve zindelik vermesiyle Kalp Hastalarına faydalıdır. 
 
ROMATİZMA: Romatizmal hastalıklarda haricen kullanmak hastayı kısa sürede iyileştirir. 
 
ŞİŞMANLIK: Bal içerdiği enzimler sebebiyle şişmanlığı önler. Bilhassa ılık bal şerbetinin zayıflatıcı özelliği vardır. 
 
ALERJİ: Alerjik vakıalarda pahalı ve zahmetli tedavilerin yerini alacak bir alternatif tedavidir. 
 
İŞTAH AÇICI: İhtiva ettiği A,B,C, ve diğer vitaminler ve mineraller insana zindelik verir. 
 
DOĞAL DİŞ MACUNU: Diğer tatlı ve meyvelerin zıttı bal dişleri ve diş etlerini temizleyip parlatan bir macundur. Dişleri ve diş etlerini mikroplardan korur,ağızdaki yaraları tedavi eder. 
 
YARA İLTİHAP GİDERİR: Bugün modern tıpta ameliyat yaralarında bal kullanıldığı bilinmektedir. Cavanagh ve BEAZLEY adlı araştırmacılar balın laboratuar şartlarında özellikle boğaz iltihaplarında kendini gösteren Kalbi Tutacoli mikropları ile Candida Albicans isimli mantarlar üzerinde balın etkili olduğunu gözlüyorlar. İnhibin mikropların üremesini de önler. 
 
BALGAM SÖKTÜRÜR: Balgamı keser vücudun pis rutubetini giderir. 
 
KARIN AĞRISI: Karın ağrısını geçirir. Bal şerbeti karın ağrılarını çok kısa bir sürede dindirir. 
 
VEREM: Özellikle çiçek balı gül ile karıştırılıp sabah akşam yenirse akciğer yaraları ve vereme çok faydalıdır. 
 
İDRAR : İdrar söktürerek mesane yollarını temizler. İltihabını giderir. 
 
KÖPEK ISIRMASI : Köpek ısırmasına karşı faydalıdır. Köpek ısırınca bal şerbeti içilir. Ve köpeğin ısırdığı yere bal sürülür.Kuduz ihtimaline karşı tıbbi tedbirler ayrıca alınmalıdır. 
 
CİLDİ GÜZELLEŞTİRİR: Vücuda bal ile masaj yapılırsa cilt yumuşar. Yüze maske şeklinde sürülürse cilde canlılık verir ve tazeler. 
 
SAÇLAR : Saçları besler. Saça sürülürse saçları yumuşatır. Besler,uzatır,parlaklık ve canlılık kazandırır. 
 
YANIKLAR: Bal zeytinyağı ve gres yağıyla karıştırılıp yanan yerlere sürülürse acı,sızı çekilmez. Yanık kısa sürede iyileşir. Yanık izi kalmaz. 
 
VARİS’e faydalıdır. Bal vücutta olan olan varis ve varis yaralarına masaj yapılarak sürülürse çok faydalıdır. 
 
KARACİĞER: Bal karaciğer ve göğsü temizler. Baldaki ciholin karaciğerin fonksiyonunu kuvvetlendirir. Ve hücrelerinde toplanan yağın giderilmesi için harekete geçirir. 
 
SARILIK: Balla salatalık rendelenerek yenirse susuzluğu giderir. Kanı temizler. Sarılığı kısa sürede iyileştirir. 
 
TERLEME’yi giderir. Bal mumu ile birlikte birkaç gün sakız gibi çiğnenirse burun tıkanıklığı ve bundan dolayı meydana gelen terlemeyi giderir. 
 
İSHAL’i durdurur. Soğuk bal şerbeti ishale çok faydalıdır. Kısa sürede durdurur. 
 
KOLESTOL’ü düşürür. 
 
Yatağını ıslatan çocuklar için gayet faydalıdır. 
 
İLAÇLARIN YAN TESİRİ’ni önler.Zararlarını nötüre eder. 
 
AKNE : için iki çorba kaşığı bal iki çorba kaşığı süt limon suyundan oluşan karışımın sürülmesi faydalıdır. 
 
ZEKA GELİŞİMİ : Büyüme çağındaki çocukların zeka gelişimlerine azımsanmayacak derecede olumlu etkisi vardır. 
 
CİNSEL GÜCÜ : Arttırıcı özelliği vardır. ALACA: Alaca hastası olanlar en az iki-üç ay sabah aç karnına bir su bardağı bal şerbeti içerse şifa görür
 
=============================================
 
Balın Faydaları
Bal binlerce yıldır insanlar için hem çok lezzetli bir gıda maddesi hem de yüksek besin değeri ve şifasıyla koruyucu ve iyileştiricidir. Bal vitamin, mineral, enzim, protein ve karbonhidratlar açısından zengin içeriğiyle insan sağlığı için hayati derecede faydalar sağlar. Her sabah alınacak bir kaşık bal, insan bedeninin günlük ihtiyacını karşılayacak kadar besin değeri içerir. 
 
Bal şifa veren diğer doğal ürünlerden çok farklı özelliklere sahiptir. Şifa veren diğer doğal ürünler ya lezzetli değildir. Ya da lezzetli ama şifası azdır. Genellikle şifası olanların yenmesi kolay değildir. Diğer taraftan çok lezzetli olan diğer doğal ürünler ise yüksek besin ve şifa sağlamazlar. Ama bal bunların hepsinden farklı olarak Dünya’nın en tatlı ve lezzetli besin maddesidir. Hem besindir hem de şifadır. Bal arıları binlerce şifalı bitki ve çiçeğin özünden harmanlayarak yaparlar balı. Yaparken hem binlerce çiçeğin şifasını katarlar hem de Allah’ın bahşettiği yollarla vücutlarından salgıladıkları özel enzimlere ile balı yoğururlar. Harika tadı harika bir kokusu ve mucizevi faydalarıyla insanoğlunun istifadesine sunarlar. 
 
Tarih boyunca hekimlerin başlıca ilacı olan bal günümüz bilim adamlarının da gözdesidir. Bal üzerine binlerce bilimsel çalışma yapılmıştır. Yapılan bu bilimsel çalışmalar neticesinde balın yüzlerce faydası tespit edilmiştir. 7 den 70 e herkesin kullanması gereken bu mucizevi gıdanın anne karnındaki çocuğun gelişiminden tutun yaşlılığa bağlı hastalıklara kadar faydaları vardır. Çocuk gelişiminden tutun, metabolizmanın düzene sokmasına, sindirim sistemi rahatsızlıklarından kalp-damar rahatsızlıklarına kadar, tansiyon kolesterol, karaciğer yağlanması, hepatit, siroz, kanser gibi çok önemli hastalıkların hepsine faydalıdır. 
 
Bal temel olarak lezzetli bir besleyicidir. İnsan bedeninin ihtiyaç duyduğu besini sağlar. Anti-bakteriyel ve antiseptik özelliğiyle vücuttaki bakteri ve mikropları öldürür. Düzenli kullanıldığı zaman bakteri ve mikrop oluşmasını engeller. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnç geliştirir. Hastalık durumunda iyileşmeyi destekler ve hızlandırır. Düzenli kullanıldığı zaman hastalık oluşumunu engeller.
 
Gelişmiş ülkelerde kişi başına düşen yıllık bal tüketimi 3-4 kg’dır. Bal üretiminde Dünya’da 4. olan bal cenneti ülkemizde kişi başına düşen yıllık bal tüketimi yarım kg’dır. Toplum sağlığı için bal tüketiminin yaygınlaşması çok önemlidir. Özellikle küçük yaştan başlayarak bal tüketiminin yaygınlaştırılması gerekir. Çocuklara verilebilecek en güzel alışkanlık düzenli bal tüketimi olacaktır. 
Bal ile ilgili yapılmış bilimsel çalışmaların neticesinde balın faydalı olduğu alanlar aşağıda madde madde incelenmiştir.
 
• Bal karasal iklime sahip gün içi ısı farkının olduğu bölgelerde soğuğa ve soğuk algınlığına karşı ağız, boğaz ve bronşlarda doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Bu özellikler balın antimikrobiyel etkisinin yanı sıra baldaki fruktozun doku ve kasları gevşetici özelliklerinden kaynaklanmaktadır.
• Bal besinlerin hızlı bir şekilde sindirilmesine neden olur. Sindirim sistemi enfeksiyonlarında, kabızlığın giderilmesinde, onikiparmak bağırsağı ve mide ülserinde, karaciğer rahatsızlıklarında yaygın olarak kullanılır.
• Bal içerisinde birçok polifenol (doğal antioksidan) olarak işlev gören madde barındırdığı için uzun dönem tüketimi sonucu kanseri önlediği bildirilmiştir.
• Balın içerisindeki demir vücuttaki zararlı oksijen radikallerini zararsız hale getirir. Bağırsaktaki bakteri florasını çoğaltarak bağışıklık sistemini güçlendiği gibi kolesterolü düşürmekle beraber sindirimi kolaylaştırır.
• Bal, dişeti iltihaplarında önemli tedavi edici etkilere sahiptir. Kan, kemik ve diş dokusunun oluşumu ve korunmasında etkilidir. Ayrıca baldaki mineraller sayesinde; kansız kişiler, büyüme ve gelişme çağındaki gençler ve her yaştaki insan için çok değerli bir beslenme maddesidir.
• Balın içerdiği magnezyum damarlardaki kanın pıhtılaşmasını önler ayrıca stresin olumsuz etkilerinden korur.
• Baldaki potasyum bağırsak adalelerinin faaliyet kabiliyetini artırır. Sindirim sistemini destekler. Balda ayrıca vücudun az miktarda üretebildiği chocin maddesi vardır. Bu madde karaciğerin yağ metabolizmasını ayarlar ve yağ bağlamasını önler.
• Balın nem çekici ve nemlendirici özelliği sayesinde kozmetik sanayide, açık yaralarda, yatak yaralarında, ülserde, yanıklarda, doğrudan sürülen ilaçların yapımında kullanılmaktadır. Bal enfeksiyonları önler, doku oluşumunu hızlandırır, yara ve yanık izlerini kapatır. Yapılan bir deneyde; "eşit miktarlardaki bal, çavdar unu ve zeytinyağı karışımından hazırlanan krem hayvanlarda görülen kangren hastalığında günde üç kere kullanılarak hastalığın tedavi ettiği gözlemlenmiştir" . (Huston 1944)
• Ortaçağda yara ve yanıkların bal ile tedavi edilmesi, kulak iltihabında, difteri vakalarında, çocukların ağız ve boğazlarına içten balın sürülmesi şeklinde kullanılırdı. Bazı Afrika ülkelerinde halen öksürüğün kesilmesi için bal kullanılmaktadır.
• İnsan vücuduna etki eden birçok mikroorganizma balda yaşamını sürdürememektedir. Bal temas ettiği mikroorganizmaları öldürdüğü gibi içinde de barındırmamaktadır. Eski çağdaki Mısır piramitlerinde bulunan Postumda MÖ 6. asra ait çömlekler içerisindeki ballar bulunmuştur. Bulunan bu balların kristalize olarak günümüze kadar vasıflarını hiç kaybetmediği görülmüştür. Bu olay balda mikroorganizmaların yaşayamadığının tarihi bir kanıtıdır.
• Tıbbi literatürde İngiliz ve Amerikan hastanelerinde birinci sinif mikrop öldürücü olarak bal kullanıldğını, Almanya’da yara ve soğuk algınlığından kaynaklanan hastalıklarda bal ile tedavi yönteminin kullanıldığını görmekteyiz. Ayrıca Alman Dr.Zaisis’in mikrop öldürücü olarak balı tentürdiyota tercih ettiğini belirtmesi de ilginçtir.
• Balın yaraların ve enfeksiyonların iyileşmesinde kullanımı Dünya Sağlık Forumu (WHO)’na 1981 yılında önerilmiş ve apse, çıban, göz yangıları, ishal, kabız, üriner sistem, enfeksiyonları, dizanteri, deri ve ağız içi enfeksiyonlarında antimikrobiyal etkisinin olduğu rapor edilmiştir.
• Bee Word 1992'de yayınladığı dergisinin balın antimikrobiyal aktivitesi ile ilgili orijinal makalesinde; Kur’an-ı Kerim’deki Nahl Suresi 68-69.Ayetler verilmiş olup; "Bu mükemmel gıda Allah(c.c.)'ın insanlara verdiği en güzel şifa kaynağıdır." şeklinde belirtilmiştir.
• Suud Üniversitesinde 1991 yılında yapılan bir araştırmada balın gastrid ve onikiparmak bağırsağı ülserine sahip hastaları alternatif bir tedavi olarak balın tek başına iyileştirdiği ortaya çıkmıştır.
 
Yukarıda sayılan bu faydaların alınabilmesi için tüketilen balın saf ve kaliteli olması gerekir. Tüketilen balın saf ve kaliteli olmasının yanına kullanım şekli ve muhafaza şekline dikkat edilmelidir. Doğru muhafaza edilmemiş ve doğru kullanılmamış bal saf ve kaliteli dahi olsa ideal faydayı sağlamaktan uzaktır. Lütfen kullanım ve muhafaza ile ilgili başlıklarımızı inceleyiniz.
 
====================================
 
BAL VE TARÇIN KARIŞIMININ MUCİZEVİ ŞİFASI
 
 
 
Bal
herkesin bildiği gibi şifa deposu bir besindir.çok eski tarihlerden
buyana sağlık için faydalı olduğu bilinir ve kullanılır. tarçında çok
şifalı olduğuna göre ,bu ikisinin karışımındaki şifayı ve sağlığı bir
düşünün artık....
 
 
 
Bal ve Tarçın karışımı birçok
hastalığa iyi gelmektedir. Eski Yunan tıbbında olduğu kadar Ayurvedik
tıpta da Bal, asırlarca hayati ilaç olarak kullanılmıştır. Bugünün
bilim adamları birçok hastalıkların tedavisinde Balı çok etkili bir
ilaç olarak kabul etmişlerdir. Bal her türlü hastalıkta herhangi bir
yan etkiye sebep olmaksızın kullanılabilmektedir. Bugünün tıp ilmi,
balın tatlı olmasına karşın doğru dozlarda alındığında şeker hastaları
için tehlikeli olmadığını kabul etmektedir. Kanada da yayımlanan ünlü
Weekly World News dergisinin 17 Ocak 1995 tarihli sayısında batılı
araştırmacılar tarafından bal ve tarçınla tedavi edilen hastalıkların
listesini yayınlamıştır.
 
 
 
 
ARTRİT
Bir kısım Balı 2 kısım ılık su içerisine koyup üzerine bir çay kaşığı tozTarçın ilave ederek bir krem elde edilir. Bununla vücudun ağrıyan
yerlerine masaj yapılır. 1-2 dakika içerisinde ağrının azaldığını
göreceksiniz.Artritli hastalar,bir bardak sıcak su içerisinde 2 kaşık
Bal ve bir çay kaşığı toz Tarçını eritip sabah ,akşam alabilirler. Eğer
düzenli olarak alırlarsa Kronik Artriti olan hastalar bile tedavi
olabilirler.Kopenhag Üniversitesinde yapılan bir araştırmada
;kahvaltıdan önce bir yemek kaşığı bal ve ½ çay kaşığı toz tarçını alan
200 hastadan 73 ü bir hafta içerisinde şifa bulmuşlar, geri kalan
yürüyemeyen ve hareket edemiyen hastalar da bir ay içerisinde şifa
bulmuşlardır.
 
 
BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ
Hergün kullanılan bal ve tarçın bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve
vücudu bakteri ve virus saldırılarına karşı korur.Araştırmacılara göre
bal, birçok vitamin ve büyük miktarda demir içermektedir. Balın düzenli
kullanılması, akyuvarlar içerisindeki, bakteriler ve viruslarla
savaşan, korpuskülleri de kuvvetlendirir.
 
 
DİŞ AĞRISI
Bir kaşık toz tarçın ve 5 tatlı kaşığı bal karışımı ağrıyan dişe tatbil
edilir. Ağrı kesilene kadar günde üç defa tatbik edilir.
 
 
 
HAZIMSIZLIK VE GRİP
Toz tarçın 2 kaşık bal üzerine serpilip yemekten önce alındığında asit
oluşumunu ve hazımsızlığı önler. İspanya da yapılan bir araştırmada bal
içerisindeki bir maddenin grip mikroplarını öldürdüğü ve hastaları
gripten koruduğu saptanmıştır.
 
 
 
İDRAR KESESİ ENFEKSİYONLARI
İki kaşık toz tarçın, bir tatlı kaşığı bal, ılık su içerisinde eritilip
içilir. İdrar kesesindeki mikroorganizmalar üzerinde etkilidir.
 
 
 
 
KANSER
Japonya ve Avustralya da yapılan bir araştırmada, mide ve kemik
kanserleri üzerinde başarılı olunmuştur. Bu tür kanserlere yakalanan
hastalar günde bir kaşık bal ve bir kaşık tarçını bir ay süreyle günde
üç defa almalıdırlar.
 
 
 
KALP HASTALIKLARI
Bal ve tarçınla bir karışım yap ve bunu her sabah kahvaltıda reçel veya
marmelat yerine ekmek üzerine sür. Bu uygulama arterlerdeki
kolesterolleri eriterek hastaları kalp krizinden korur. Bu uygulama
ile, daha önce kalp krizi geçirmiş kişiler, ikinci krizden
kilometrelerce uzakta olacaklardır.Bu uygulamayı düzenli olarak yapan
kişilerde solunum güçlüğü ortadan kalkacak ve kalp atışları
kuvvetlenecektir.
 
 
 
KISIRLIK
Eski Yunan ve Ayurvedikler Balı, yıllardır, erkeklerin spermalarını
kuvvetlendirmek için kullanmışlardır.Eğer kudretsiz bir erkek düzenli
olarak uyumadan önce 2 kaşık bal yerse problemleri
çözülecektir.Çin,Japon ve uzakdoğu ülkelerinde ,gebe kalamıyan ve
uterusunu kuvvetlendirmek isteyen kadınlar asırlardır toz Tarçın
kullanmaktadırlarGebe kalamayan kadınlar bir tutam toz Tarçın ve yarım
tatlı kaşığı balı gün boyunca bir bir sakız üzerine koyup
çiğnediklerinde tükürükle karışarak yavaş yavaş emilerek etkili
olmaktadır.
 
 
 
KOLESTEROL
İki kaşık bal, üç tatlı kaşığı toz tarçın,450 gr. demlenmiş çay
içerisinde eritilerek içildiğinde kan kolesterol seviyesi 2 saat
içerisinde % 10 düşecektir. Artrit hastalarına tavsiye edilen kür de
günde 3 defa kolesterol hastaları i,çin uygulanabilir.Adı geçen
dergideki bilgilere göre günlük gıda ile alınan bal bile kolesterolün
düşmesine yardımcı olabilir.
 
 
 
MİDE AĞRILARI Bal ve tarçın kürlerinin, mide ağrıları için olduğu kadar mide ülserleri için de yararlı olduğu saptanmıştır.
 
 
 
GAZ Hindistan ve Japonyada yapılan araştırmalar Bal ve Tarçının midedeki gazı giderdiğinden göstermiştir.
 
 
 
SAÇ DÖKÜLMESİ
Saçı dökülenlerle tepesi açılanlar sıcak zeytinyağı içerisine bir kaşık
bal,bir tatlı kaşığı toz Tarçın ilacesiyle elde edilen krem banyodan
önce başa sürülür ve taklaşık 15 dakika bekledikten sonra yıkanır.5
dakikalık bir uygulama dahi etkili olabilir.
 
 
 
SİVİLCELER VE DERİ
3 kısım bal, 1 kısım Tarçın ile bir krem yapılır. Bu krem uykudan önce
sivilceler üzerine sürülür. Sabahleyin ılık su ile yıkanır.Eğer 2 hafta
süreyle her gün uygulanırsa sivilceleri kökünden çıkarır.Egzama,mantar
ve diğer deri enfeksiyonlarında eşit miktardaki Bal ve Tarçın karışımı
uygulanır.
 
 
 
SOĞUK ALGINLIĞI
Bir kaşık ılıtılmış Bal,1/4 tatlı kaşığı toz tarçın günde üç defa
yenir.Bu uygulama birçok kronik öksürük,soğuk algınlığı ve sinüslerin
temizlenmesi için de geçerlidir.
 
 
 
YAŞLILIK
Bal ve tarçınla hazırlanan çay,düzenli alındığında yaşlılık
harabiyetini önler.4 kaşık bal,1 kaşık toz Tarçın , 3 bardak su
içerisinde kaynatılarak bir içecek hazırlanır. Günde 3-4 defa ¼ bardak
miktarında içilir. Deriyi diri,taze ve yumşak tutar, yıpranmasını
durdurur.
 
 
 
YORGUNLUK
Araştırmayı yapan Dr.Milton, bir bardak su içerisinde ½ kaşık bal ve
biraz toz tarçının hergün kuşluk vakti ve vücut direncinin düşmeye
başladığı takriben saat 15.00 te alındığında bir hafta içerisinde
canlılığın arttığını tesbit etmiştir.
 
 
 
ZAYIFLAMA
Bir bardak su içerisine eşit miktarda bal ve tarçın konup kaynatılır.
Hergün kahvaltıdan yarım saat önce aç karnına ve yatmadan önce
içilir.Düzenli uygulanırsa kilo verilir.Ayrıca bu karışım düzenli
olarak içildiğinde, yüksek kalorili diyet alınsa bile, vücutta yağın
birikmesine engel olur.
 
=================================
bu da sabah gazetesinden çok taze bal faydaları:)
 
Balın faydaları
Sağlık 15 Nisan 2012, Pazar
Kahvaltıların vazgeçilmezlerinden olan bal kalori ve protein deposudur. Özellikle çocukların tüketmesi gereken besinlerden biridir. Arıların doğadan insa aktardığı bal, fazla tüketildiğinde zararları da olabiliyor. İşte balın faydaları ve zararları.
 
ÖKSÜRÜK: Bilhassa yatağa yatınca başlayan kuru öksürüğe bal ile yapılan şerbet iyi gelir.
 
KABIZLIK: Bilhassa sıcak suyun içine katılarak yapılan bal şerbeti kabızlığı kısa sürede geçirir.
 
NEZLE : Bal, limonla veya sütle içilirse nezlenin geçmesini sağlar.
,
İYİ BİR KORUYUCUDUR: Antibakteriyel özelliğinden dolayı içinde bakteri, mantar oluşmaz. Birçok gıda içinde bozulmadan saklanabilir.
 
MİDEYE KUVVET VERİR: Baldaki şeker emilimi en kolay olan şeker olması ve Hazmı gerektirmediğinden kolayca kana geçer. Ve midedeki fazlalıkları dışarı atar.
 
AĞRI DİNDİRİCİ: Balın bilhassa buharı ağrı ve sızıyı birkaç dakika içinde dindirmeye başlar.
 
GÖZE FAYDALIDIR: Gözün görme gücünü arttırır. Nar suyu ile karıştırılıp göze sürme gibi çekilirse gözün keskin görmesini sağlar. 
 
KANSIZLIĞI GİDERİR: Kan yapıcı özelliğinin yanında hastalıktan yeni kalkmışlara kuvvet verir.
 
DAMARLARI AÇAR: Diğer şekerlerin oksine okisjen ile reaksiyona girdiğinde tam yanma meydana geldiği için kanda daha az atık madde bırakır. Kalp adelesine faaliyet ve zindelik vermesiyle Kalp Hastalarına faydalıdır.
 
ROMATİZMA: Romatizmal hastalıklarda haricen kullanmak hastayı kısa sürede iyileştirir.
 
ŞİŞMANLIK: Bal içerdiği enzimler sebebiyle şişmanlığı önler. Bilhassa ılık bal şerbetinin zayıflatıcı özelliği vardır.
 
ALERJİ: Alerjik vakıalarda pahalı ve zahmetli tedavilerin yerini alacak bir alternatif tedavidir.
 
İŞTAH AÇICI: İhtiva ettiği A,B,C, ve diğer vitaminler ve mineraller insana zindelik verir.
 
DOĞAL DİŞ MACUNU: Diğer tatlı ve meyvelerin zıttı bal dişleri ve diş etlerini temizleyip parlatan bir macundur. Dişleri ve diş etlerini mikroplardan korur,ağızdaki yaraları tedavi eder.
 
YARA İLTİHAP GİDERİR: Bugün modern tıpta ameliyat yaralarında bal kullanıldığı bilinmektedir. Cavanagh ve BEAZLEY adlı araştırmacılar balın laboratuar şartlarında özellikle boğaz iltihaplarında kendini gösteren Kalbi Tutacoli mikropları ile Candida Albicans isimli mantarlar üzerinde balın etkili olduğunu gözlüyorlar. İnhibin mikropların üremesini de önler.
 
BALGAM SÖKTÜRÜR: Balgamı keser vücudun pis rutubetini giderir.
 
KARIN AĞRISI: Karın ağrısını geçirir. Bal şerbeti karın ağrılarını çok kısa bir sürede dindirir. 
 
VEREM: Özellikle çiçek balı gül ile karıştırılıp sabah akşam yenirse akciğer yaraları ve vereme çok faydalıdır.
 
İDRAR : İdrar söktürerek mesane yollarını temizler. İltihabını giderir.
 
KÖPEK ISIRMASI : Köpek ısırmasına karşı faydalıdır. Köpek ısırınca bal şerbeti içilir. Ve köpeğin ısırdığı yere bal sürülür.Kuduz ihtimaline karşı tıbbi tedbirler ayrıca alınmalıdır.
 
CİLDİ GÜZELLEŞTİRİR: Vücuda bal ile masaj yapılırsa cilt yumuşar. Yüze maske şeklinde sürülürse cilde canlılık verir ve tazeler.
 
SAÇLAR : Saçları besler. Saça sürülürse saçları yumuşatır. Besler,uzatır,parlaklık ve canlılık kazandırır.
 
YANIKLAR: Bal zeytinyağı ve gres yağıyla karıştırılıp yanan yerlere sürülürse acı,sızı çekilmez. Yanık kısa sürede iyileşir. Yanık izi kalmaz.
 
VARİS’e faydalıdır. Bal vücutta olan olan varis ve varis yaralarına masaj yapılarak sürülürse çok faydalıdır. 
 
KARACİĞER: Bal karaciğer ve göğsü temizler. Baldaki ciholin karaciğerin fonksiyonunu kuvvetlendirir. Ve hücrelerinde toplanan yağın giderilmesi için harekete geçirir.
 
SARILIK: Balla salatalık rendelenerek yenirse susuzluğu giderir. Kanı temizler. Sarılığı kısa sürede iyileştirir.
 
TERLEME’yi giderir. Bal mumu ile birlikte birkaç gün sakız gibi çiğnenirse burun tıkanıklığı ve bundan dolayı meydana gelen terlemeyi giderir.
 
İSHAL’i durdurur. Soğuk bal şerbeti ishale çok faydalıdır. Kısa sürede durdurur.
 
KOLESTOL’ü düşürür.
 
Yatağını ıslatan çocuklar için gayet faydalıdır.
 
İLAÇLARIN YAN TESİRİ’ni önler.Zararlarını nötüre eder.
 
AKNE : için iki çorba kaşığı bal iki çorba kaşığı süt limon suyundan oluşan karışımın sürülmesi faydalıdır.
 
ZEKA GELİŞİMİ : Büyüme çağındaki çocukların zeka gelişimlerine azımsanmayacak derecede olumlu etkisi vardır.
 
CİNSEL GÜCÜ Arttırıcı özelliği vardır
 
ALACA: Alaca hastası olanlar en az iki-üç ay sabah aç karnına bir su bardağı bal şerbeti içerse şifa görür
 
 
 

243
0
0
Yorum Yaz